Ödemeler devleri Facebook’un Terazi şifrelemesini bıraktılar

Mastercard, Visa, eBay ve ödemeler firması Stripe, Facebook’un zorlu kripto para birimi projesi Terazi’den çekildi.

İlk olarak Financial Times’da bildirilen hamle, geçen hafta açıklanan PayPal’ın geri çekilmesini takip ediyor.

Sosyal ağın öngördüğü şeyleri küresel bir para birimi olarak başlatma planlarına büyük bir darbe teşkil ediyor.

Proje, özellikle ABD’de düzenleyicilerden ve politikacılardan yoğun bir inceleme aldı.

Facebook genel müdürü Mark Zuckerberg, Terazi ve planlanan sunumunu görüşmek üzere 23 Ekim’de Mali Hizmetler Meclisi önünde belirecek.

Düzenleyiciler, kara para aklama için kullanılabileceği risk de dahil olmak üzere Terazi ile ilgili birçok endişeyi dile getirdiler.

Çoğunlukla Latin Amerika’ya hizmet veren bir ödeme şirketi olan Mercado Pago da çıktı. İlk olarak Terazi’ye dahil olan altı ödemeyle ilgili firma anlamına gelir, sadece bir tanesi PayU kalır. Hollanda merkezli PayU, BBC’nin Cuma günkü yorum talebine cevap vermedi.

Cuma günü yayınlanan bir açıklamada, eBay, Terazi projesine “saygı duyduğunu” söyledi.

“Ancak, eBay kurucu üye olarak ilerlememe kararını verdi. Şu anda, eBay’in müşterilerimiz için yönettiği ödemeler deneyimini uygulamaya odaklanıyoruz. ”

Stripe sözcüsü, firmanın küresel ödemeleri kolaylaştırmayı hedeflediğini söyledi.

“Terazi bu potansiyele sahiptir. İlerlemesini yakından takip edeceğiz ve Terazi Birliği ile daha sonraki bir aşamada çalışmaya açık kalacağız.”

Visa sözcüsü şunları söyledi: “Değerlendirmeye devam edeceğiz ve nihai kararımız, Birliğin gerekli tüm düzenleme beklentilerini tam olarak yerine getirme kabiliyeti de dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından belirlenecek.” Dedi.

Projeyi yönetmek için Facebook tarafından kurulan Terazi Derneği, ayrılan şirketlerden şunları söyledi: “Terazi projesinin hedeflerine ve misyonuna verdikleri destek için teşekkür ederiz.

“Dernek üyelerinin yapısı zaman içinde büyüyüp değişebilse de, bu projenin açık doğası ile birlikte Libra’nın yönetişimi ve teknolojisinin tasarım ilkesi Terazi ödeme ağının esnek kalmasını sağlar.

“Açılışta Terazi Derneği Konseyi toplantısını sadece 3 gün içinde bekliyor ve Terazi Derneğinin ilk üyelerini açıklıyoruz.”

Facebook’un Terazi çabalarından sorumlu yönetici, Twitter’da firmaları kaybetmenin “özgürleştirici” olduğunu yazdı.

Facebook’a katılmadan önce PayPal’ın başkanı olan David Marcus, “Terazi’nin kaderini bu güncellemede okumama konusunda dikkatli olacağım” dedi.

“Tabii ki, kısa vadede harika bir haber değil, ancak bir anlamda özgürleştirici. Daha yakın bir zaman için bizi izlemeye devam edin. Bu büyüklüğün değiştirilmesi zor. Çok fazla baskı oluştuğunda bir şeylere maruz kaldığınızı biliyorsunuz.”

Geçtiğimiz hafta, PayPal artık Terazi Derneğinin bir parçası olmayacağını , ancak gelecekte proje üzerinde çalışmaktan kaçınmayacağını – Birliğin güçlü bir tepkiye yol açacağını söyledi .

Kaynak: BBC News

Bu yazı Haber, Teknoloji kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir